We try our best to keep the field trip leaders’ lists as up-to-date as possible.  However, when there are so many great people involved, circumstances cause changes to occur.  The information in these lists are subject to change. 

 

Wednesday, January 22

Lake Apopka Restoration Area – Maria Zondervan & Jim Peterson (St. Johns River Water Management District), Rebecca Smith & Gallus Quigley (Archaeopteryx Birding & Nature Tours) & Gabriel Lugo (Wildside Nature Tours)

TM Goodwin Wildlife Management Area – David Simpson (Birding with David Simpson), Kevin Burke (Ventures Birding Tours) & Larry Richardson (Sabrewing Nature Tours)

Tosohatchee Wildlife Management Area – Lynn Proenza, Casey Dorsch & Gigi DelPizzo (Florida Fish & Wildlife Conservation Commission), Carlos Bethancourt (Canopy Family, Panama), Ken Burgener (Carefree Birding) & Shem Compion (C 4 Photo Safaris)

Viera Wetlands – Tom Ledford (Space Coast Audubon), Jaoa Jara (Birds & Nature Tours Portugal), Ben Knoot & Sam Woods (Tropical Birding), Gunnar Engblom (Kolibri Expeditions)

River to the Sea Rundown – Lorne Malo (FL Fish & Wildlife Conservation Commission), Sarah Anderson (Space Coast Audubon), Alex Lamoreaux (Wildside Nature Tours) & Aiden Place (ABA-Leica Subadult Wheatears Birding Team)

Turkey Creek Tract – Stephen Stipkovits (Florida Forest Service), Jason Guerard (Black Swamp Bird Observatory) & Giovanni Ortiz (Icaro Birding Tours)

Offshore Trip — Michael Brothers (Marine Science Center Pelagic Adventures), with Julie Albert (Marine Resources Council Right Whale Coordinator), Amar Ayyash (www.anythinglarus.com), Chris Brown (Wildside Nature Tours), Jim Eager (Obsessive Compulsive Birding), Dave Goodwin (FL Ornithological Society), David Hartgrove (Halifax River Audubon) Steve Shunk (Paradise Birding) & Emilie Travis (Ventures Birding Tours)

Birding & Casual Photography – Kevin Karlson (Kevin T. Karlson Photography)

Beginning Birding at Merritt Island NWR – Jeff Gordon & Liz Gordon (American Birding Association) & Betty Salter (The Great Outdoors Trail Master and Naturalist)

Wildflowers, Plants and Other Things – Jim Stahl (Friends of the Enchanted Forest)

Airboat Birding Along the St Johns River (both trips) – George Armistead (Rockjumper Worldwide Birding Adventures)

Chain of Lakes Bird Walk – Selina Kiser (Wildlife Biologist)

Port Canaveral Boat Tour – Mark & Michele Anderson (Space Coast River Tours), Betty Salter (The Great Outdoors Trail Master & Naturalist) & Greg Miller (Wildside Nature Tours)

Black Rails – David Simpson (Birding with David Simpson), Kim King-Wrenn (U.S. Fish and Wildlife Service MINWR) & Erin Lehnert (M.Sc. Ornithology)

 

Thursday, January 23

Ocala National Forest Woodpecker Hunt – Steve Shunk (Paradise Birding), Rebecca Smith & Gallus Quigley (Archaeopteryx Birding & Nature Tours),

Lake Apopka Restoration Area – Maria Zondervan & Jim Peterson (St. Johns River Water Management District), Gina Kent (Avian Research & Conservation Institute), Adam Kent (FL Ornithological Society) & Eric Ripma (Sabrewing Nature Tours)

Central Florida Specialties – Jim Eager (Obsessive Compulsive Birding), Dave Goodwin (FL Ornithological Society), Tom Ledford (Space Coast Audubon) & Ric Zarwell (Rockjumper Worldwide Birding Adventures), Aidan Place (ABA-Leica Subadult Wheatears Birding Team)

Tosohatchee Wildlife Management Area — Lynn Proenza, Casey Dorsch & Gigi DelPizzo (FL Fish & Wildlife Conservation Commission), Gunnar Engblom (Kolibri Expeditions), John Lowry (American Birding Association) & Giovanni Ortiz (Icaro Birding Tours)

Shiloh’s Sharptails and Marsh Birds – Mitchell Harris (Florida Ornithological Society), Jason Guerard (Black Swamp Bird Observatory), David Simpson (Birding with David Simpson), Arturo Kirkconnell Sr. and Jesse Huth (Partnership for International Birding)

Kayak Birding at Mullethead Island Rookery (both trips) – Lorne Malo (FL Fish & Wildlife Conservation Commission)

Salt Lake Wildlife Management Area – David Turner & Bryan Ames (FL Fish & Wildlife Conservation Commission), Chris Newton (Local Naturalist), Tom Dunkerton (Opticron), Wendy Clark & Dawn Hewitt (Bird Watcher’s Digest)

Manatees at Blue Spring – Tiffany Barrineau (Brevard Nature Alliance Community Outreach Coordinator), Sarah Anderson (Space Coast Audubon), Greg Miller (Wildside Nature Tours) & Emilie Travis (Ventures Birding Tours)

Gull ID at the Landfill – Amar Ayyash (www.anythinglarus.com), Michael Brothers (Marine Science Center Pelagic Adventures), Joel Reynolds (Wildlife Photographer) & Rita Perini (Environmental Scientist Brevard County Solid Waste)                                                   

Birding by Ear – Lora Losi and Matt Heyden (Space Coast Audubon)

How to Bird Like the Experts – Kevin Karlson (Kevin T. Karlson Photography)

Cruickshank Sanctuary’s Florida Scrub-Jays – Vince Lamb (Preserve Brevard) & Mark Prynoski (Brevard County Environmentally Endangered Lands Program Volunteer)   

Florida Wildlife Hospital – Traci Frampton (Executive Director, FL Wildlife Hospital)

Scottsmoor Flatwoods Trailer Tour – Jen Howell & Deb Robinson (Brevard County Environmentally Endangered Lands Program) & Selina Kiser (Wildlife Biologist)

Barrier Island Center and Pelican Island Sunset Fly-In – Anne Birch (The Nature Conservancy), Ross Hinkle (Professor Emeritus Department of Biology University of Central Florida), Glenn Crawford (Wildside Nature Tours) & Kevin Burke (Ventures Birding Tours)

Chain of Lakes Bird Walk — Selina Kiser (Wildlife Biologist)

Port Canaveral Boat Tour — Mark & Michele Anderson (Space Coast River Tours), Betty Salter (The Great Outdoors Trail Master & Naturalist) & Catherine Hamilton (Wildside Nature Tours)

Historic Pritchard House – (North Brevard Heritage Foundation)

Gull Fly-in at Daytona Beach Shores – Michael Brothers (Marine Science Center Pelagic Adventures), Amar Ayyash (www.anythinglarus.com), David Hartgrove (Halifax River Audubon) & Alex Lamoreaux (Wildside Nature Tours)

Black Rails — David Simpson (Birding with David Simpson), Kim King-Wrenn (U.S. Fish and Wildlife Service MINWR) & Erin Lehnert (M.Sc. Ornithology)

Owls of Florida at Sams House – Susan Boorse, Martha Pessaro & Alex Schilling (Brevard County Environmentally Endangered Lands Program)   

 

Friday, January 24

Central Florida Specialties — Jim Eager (Obsessive Compulsive Birding), Dave Goodwin (Florida Ornithological Society), Catherine Hamilton (Wildside Nature Tours) & Arturo Kirkconnell Sr. (Partnership for International Birding)

TM Goodwin Wildlife Management Area – David Simpson (Birding with David Simpson), Erin Lehnert (M.Sc. Ornithology), Jesse Huth (Partnership for International Birding) & Emilie Travis (Ventures Birding Tours)

Tosohatchee Wildlife Management Area — Lynn Proenza & Casey Dorsch (FL Fish & Wildlife Conservation Commission), Gina Kent (Avian Research & Conservation Institute), Adam Kent (FL Ornithological Society), Wendy Clark & Dawn Hewitt (Bird Watcher’s Digest)

Shiloh’s Sharptails and Marshbirds — Mitchell Harris (Florida Ornithological Society), Carlos Bethancourt (Canopy Family, Panama) and Shem Compion (C 4 Photo Safaris), Rebecca Smith (Archaeopteryx Birding & Nature Tours) & Sam Woods (Tropical Birding)

River to the Sea Rundown – Lorne Malo (FL Fish & Wildlife Conservation Commission), Sarah Anderson (Space Coast Audubon), Chris Brown & Gabriel Lugo (Wildside Nature Tours)

Salt Lake Wildlife Management Area/Seminole Ranch Conservation Area – David Turner & Bryan Ames (Florida Fish & Wildlife Conservation Commission), Chris Newton (Local Naturalist), Kelly Smith (American Birding Association), Gunnar Engblom (Kolibri Expeditions) & Giovanni Ortiz (Icaro Birding Tours)

Turkey Creek Tract – Stephen Stipkovits (Florida Forest Service), David Hartgrove (Halifax River Audubon) & Joao Jara (Birds & Nature Tours Portugal)

Orlando Wetlands Park Tram Tour – Simon Thompson (Ventures Birding Tours)

eBird Walk at Blue Heron Wetlands – Jason Guerard (Black Swamp Bird Observatory) & Gallus Quigley (Archaeopteryx Birding & Nature Tours)

Gull ID at the Landfill – Amar Ayyash (www.anythinglarus.com), Michael Brothers (Marine Science Center Pelagic Adventures), Joel Reynolds (Wildlife Photographer) & Rita Perini (Environmental Scientist Brevard County Solid Waste)                                                    

Beginning Birding at Merritt Island NWR — Jeff Gordon & Liz Gordon (American Birding Association) & Betty Salter (The Great Outdoors Trail Master and Naturalist)

Florida Scrub-Jay and Scrub Fire Ecology – Dave Breininger & Paul Schmalzer (NASA Kennedy Space Center Ecology Program) with Charlie Venuto (Kennedy Space Center Visitor Complex)   

South Lake Conservation Area – Damien Keene & Jonny Baker (Brevard County Environmentally Endangered Lands Program)

Shorebirds of the Carr Refuge – Mike Lee (Master Naturalist, Shorebird Alliance Surveyor & Brevard County Environmentally Endangered Lands Program Volunteer)

Barrier Island Center and Pelican Island Sunset Fly-In – Anne Birch (The Nature Conservancy), Ross Hinkle (Professor Emeritus Department of Biology University of Central Florida), Glenn Crawford (Wildside Nature Tours) & Larry Richardson (Sabrewing Nature Tours)

Wildflowers, Plants and Other Things — Jim Stahl (Friends of the Enchanted Forest)

Airboat Birding Along the St Johns River (both trips) – Alex Lamoreaux (Wildside Nature Tours)

Chain of Lakes Bird Walk – Selena Kiser (Wildlife Biologist)

Port Canaveral Boat Tour — Mark & Michele Anderson (Space Coast River Tours), Betty Salter (The Great Outdoors Trail Master and Naturalist) & Kevin Burke (Ventures Birding Tours)

Historic Pritchard House– Sandy Meyers (North Brevard Heritage Foundation)

Gull Fly-in at Daytona Beach Shores – Michael Brothers (Marine Science Center Pelagic Adventures), David Hartgrove (Halifax River Audubon), Alex Lamoreaux (Wildside Nature Tours) & Eric Ripma (Sabrewing Nature Tours)

Owls of Florida at Sams House – Susan Boorse, Martha Pessaro & Alex Schilling (Brevard County Environmentally Endangered Lands Program Program)            

    

Saturday, January 25

St Sebastian River Preserve State Park – David Simpson (Birding with David Simpson), Samantha McGee (St. Sebastian River Preserve State Park Environmental Specialist) & Glenn Crawford (Wildside Nature Tours)

Lake Woodruff NWR – David Hartgrove (Halifax River Audubon), Gallus Quigley (Archaeopteryx Birding & Nature Tours) & Eric Ripma (Sabrewing Nature Tours), Jesse Huth (Partnership for International Birding)

Kayak Birding at Mullethead Rookery Island (both trips) – Emilie Travis (Ventures Birding Tours)

Viera Wetlands – Tom Ledford (Space Coast Audubon), Gabriel Lugo (Wildside Nature Tours), Dawn Hewitt (Bird Watcher’s Digest), & Arturo Kirkconnell Sr. (Partnership for International Birding)

Birding by Ear and Habitat — Paddy Cunningham (Birding Adventures)

River to the Sea Rundown – Lorne Malo (FL Fish & Wildlife Conservation Commission), Sarah Anderson (Space Coast Audubon), Chris Newton (Local Naturalist) & Larry Richardson (Sabrewing Nature Tours)  

Orlando Wetlands Park Tram Tour – Rebecca Smith (Archaeopteryx Birding & Nature Tours), & Simon Thompson (Ventures Birding Tours)

A Drive at Blue Heron Wetlands — Lora Losi & Matt Heyden (Space Coast Audubon) & Al Brayton (Merritt Island National Wildlife Refuge Volunteer)

Birding & Casual Photography – Kevin Karlson (Kevin T. Karlson Photography)

Gulls and More at Jetty Park – Amar Ayyash (www.anythinglarus.com), George Armistead (Rockjumper Worldwide Birding Adventures) & Chris Brown (Wildside Nature Tours)

Smyrna Dunes Park — Joan Tague (Halifax River Audubon), John Kendall (Indiana Bird Records Committee), Aidan Place (ABA-Leica Subadult Wheatears Birding Team) & Ric Zarwell (Rockjumper Worldwide Birding Adventures)

Historic Sites of Canaveral National Seashore – John Stiner (Retired Canaveral National Seashore Park Historian) & Edie Stiner (Retired Educator)

Florida Scrub-Jay and Fire Ecology – Dave Breininger & Paul Schmalzer (NASA Kennedy Space Center Ecology Program) with Charlie Venuto (Kennedy Space Center Visitor Complex)

Watson Trail at The Great Outdoors — Betty Salter (The Great Outdoors Trail Master & Naturalist) & John Lowry (American Birding Association)

Chain of Lakes Bird Walk – Selena Kiser (Wildlife Biologist)   

South Pine Flatwoods Hike at Pine Island CA – Alex Schilling (Brevard County Environmentally Endangered Lands Program Program)            

Port Canaveral Boat Tour — Mark & Michele Anderson (Space Coast River Tours), Betty Salter (The Great Outdoors Trail Master and Naturalist) & Chris Brown (Wildside Nature Tours)

Owls & Rails of the Merritt Island NWR – Mitchell Harris (FL Ornithological Society)

Nocturnal Hike at Enchanted Forest – Patty Rendon & Alex Robertson (Brevard County Environmentally Endangered Lands Program)

 

Sunday, Jan. 26

Central Florida Specialties — Jim Eager (Obsessive Compulsive Birding), Dave Goodwin (Florida Ornithological Society), Eric Ripma & Larry Richardson (Sabrewing Nature Tours)

TM Goodwin Wildlife Management Area – David Simpson (Birding with David Simpson), Tom Dunkerton (Opticron) & Gallus Quigley (Archaeopteryx Birding & Nature Tours)

Lake Woodruff NWR – David Hartgrove (Halifax River Audubon), John Lowry (American Birding Association) & Gabriel Lugo (Wildside Nature Tours)

Hal Scott Preserve Woodpecker Hunt – Maria Zondervan & Graham Williams (St. Johns River Water Management District), Lorne Malo (FL Fish & Wildlife Conservation Commission), Mitchell Harris (FL ornithological Society) & Steve Shunk (Paradise Birding)

Viera Wetlands – Tom Ledford (Space Coast Audubon), Glenn Crawford & Alex Lamoreaux (Wildside Nature Tours)

Kayak Birding at Mullethead Rookery Island – Emilie Travis (Ventures Birding Tours)

Birding by Ear and Habitat – Paddy Cunningham (Birding Adventures)

Orlando Wetlands Park Tram Tour – Rebecca Smith (Archaeopteryx Birding & Nature Tours), & Simon Thompson (Ventures Birding Tours)

A Walk at Blue Heron Wetlands — Lora Losi & Matt Heyden (Space Coast Audubon), Christina Baal (Drawing 10,000 Birds) & Erin Lehnert (M.Sc. Ornithology)

Gulls and More at Jetty Park – Amar Ayyash (Gull Expert, Blogger and Speaker), George Armistead (Rockjumper Worldwide Birding Adventures) & Jason Guerard (Black Swamp Bird Observatory)

Shorebird ID Outdoor Workshop – Kevin Karlson (Kevin T. Karlson Photography) & Chris Brown (Wildside Nature Tours)

Smyrna Dunes Park – Joan Tague (Halifax River Audubon), John Kendall (Indiana Bird Records Committee), Jeff & Liz Gordon (American Birding Association) & Kevin Burke (Ventures Birding Tours)

Beach Birds (Classroom Intro and Field Trip) – Adam Kent (FL Ornithological Society), Gina Kent (Avian Research & Conservation Institute), Michael Brothers (Marine Science Center Pelagic Adventures) & Greg Miller (Wildside Nature Tours)

Really Rare Plant Walk – Jim Stahl (Friends of the Enchanted Forest)

Betty Salter Trail at The Great Outdoors – Betty Salter (The Great Outdoors Trail Master and Naturalist) & Selina Kiser (Wildlife Biologist)

Airboat Birding Along the St Johns River Kelly Smith (American Birding Association)